سال حماسه سیاسی، حماسه اقتصادی
پنجشنبه، 27 مهر
  • -

  • -

8

دی

ضرورت حمایت از تولید داخلی در حوزه سلامت/ گردش مالی حوزه دارویی و تجهیزات پزشکی ۸ میلیادر دلار است

نظام الدین طباطبایی رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی تهران بزرگ در خصوص وضعیت دارو و تجهیزات پزشکی در کشور با اشاره به اینکه حوزه دارویی و تجهیزات پزشکی جزء موضوعات مهم و اساسی در حوزه سلامت محسوب می شود گفت: گردش مالی که در این دو حوزه وجود دارد نزدیک به 8 میلیارد دلار است که رقم بالا و قابل توجهی محسوب می شود و از طرفی مقدار بسیاری از حوزه کارآفرینی جامعه پزشکی در در حوزه دارویی و تجهیزات پزشکی است.
نظام الدین طباطبایی رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی تهران بزرگ در خصوص وضعیت دارو و تجهیزات پزشکی در کشور با اشاره به اینکه حوزه دارویی و تجهیزات پزشکی جزء موضوعات مهم و اساسی در حوزه سلامت محسوب می شود گفت: گردش مالی که در این دو حوزه وجود دارد نزدیک به 8 میلیارد دلار است که رقم بالا و قابل توجهی محسوب می شود و از طرفی مقدار بسیاری از حوزه کارآفرینی جامعه پزشکی در در حوزه دارویی و تجهیزات پزشکی است لذا توجه به حوزه دارویی و تجهیزات پزشکی در حوزه سلامت امری ضروری است.

فعالیت 118 کارخانه در حوزه داروسازی و 400 شرکت در بحث تجهیزات پزشکی

وی با اشاره به فعالیت 118 کارخانه در حوزه داروسازی در کشور گفت: 400 شرکت نیز در بحث ساخت و تولید تجهیزات پزشکی در کشور فعال هستند. در حال حاضر 70 درصد تجهیزات پزشکی از خارج کشور وارد می شود اما در بحث دارویی، این آمار کم رنگ تر است و با اینکه داروهای وارداتی 3 درصد از اقلام کل کشور است اما از طرفی 36 درصد بار مالی را همین 3 درصد بر عهده دارد.

طباطبایی افزود: حمایت از تولید داخل در بحث دارویی و تجهیزات پزشکی امری مهم و اساسی است. در حوزه دارویی متاسفانه داروهایی که در داخل تولید می شود همانند آنها از خارج نیز وارد کشور می شود که تقریبا 50 درصد داروهای وارداتی از این نوع هستند. از طرفی بعد از مذاکرات نیز شرکت های تولید دارو در جهان به سمت بازار ایران هجوم آوردند که این اقدام کار شرکت های داخلی را با مشکل مواجه کرد.

تولیدات ما در حوزه داروهای شیمیایی 2 برابر نیاز کشور است

مسئول بسیج جامعه پزشکی تهران بزرگ با اشاره به اینکه تولیدات ما در حوزه داروهای شیمیایی 2 برابر نیاز کشور است ادامه داد: در این حوزه به راحتی می توانیم بحث صادرات دارو را داشته باشیم به شرطی که مجوزهای لازم بین المللی و منطقه ای را کسب کرده باشیم.

وی در پایان با انتقاد از نبود یک نقشه راه مناسب در حوزه سلامت گفت: امیدواریم مسئولان حوزه سلامت با یک خرد جمعی به یک نقشه راهی بویژه در حوزه دارویی و تجهیزات پزشکی برسند تا مقداری از مشکلات این حوزه کاهش یابد.
ثبت امتیاز
امتیاز این نوشته تا کنون است. شما نیز به آن امتیاز دهید:   
دیدگاه ها


ثبت دیدگاه
نام:

پست الکترونیکی:

وب سایت:

دیدگاه:

 

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سازمان بسیج جامعه پزشکی تهران بزرگ می باشد.
تحلیل آمار سایت و وبلاگ